Wełna

Etyczna hodowla owiec podtrzymuje zdrowie gleb, ekosystemów i ludzi, wykorzystując naturalne procesy a nie sztuczne i masowe nakłady. Co ważne, gospodarstwo takie nie pozwala na stosowanie toksycznych oprysków, GMO (organizmów zmodyfikowanych genetycznie) w pożywieniu oraz przeciwdziała niehumanitarnym praktykom typu mulesing. Zamiast tego łączy tradycję, innowację i naukę aby przynieść korzyści wspólnemu środowisku i promować dobrą jakość życia dla wszystkich zaangażowanych. Zdrowe i szczęśliwe owce = zdrowa wełna.

Maximusky - owcza wełna organiczna

Gospodarstwa zarządzane w sposób zrównoważony mają większą różnorodność biologiczną, co oznacza, że ​​ekosystem flory i fauny jest nienaruszony, a wiele różnych gatunków jest częścią środowiska. Jednym z wymogów hodowli owiec jest przestrzeganie wysokich standardów dobrostanu zwierząt. 

 • Duże pastwiska

Pozwalają zwierzętom swobodnie poruszać się po dużych zielonych pastwiskach, zamiast zamykać je w małych, zamkniętych owczarniach.

 • Naturalne pożywienie

Karmione żywnością naturalną, często uprawianą w tym samym gospodarstwie, na którym są hodowane.

 • Opieka zdrowotna

Owce znajdują się pod szczególną uwagą ze strony rolników i weterynarzy. Posiadają dokładne plany zdrowotne, które zapewniają im regularne wsparcie oraz audyt.

 • Indywidualnie strzyżone

Owce są pojedynczo strzyżone, co powoduje znacznie mniejszy stres u zwierząt niż systemy automatyzowane przemysłowo stosowane w konwencjonalnych operacjach strzyżenia. Wyklucza się stosowanie bolesnych zabiegów dla owiec typu mulesing.

 • Bez antybiotyków

Owce nie otrzymują zastrzyków z antybiotykami, chyba że jest to w 100% konieczne i zbadane przez weterynarza nadzorującego zdrowie owiec.

 • Brak pestycydów

W przeciwieństwie do tradycyjnych stad, owce pochodzące z etycznych pastwisk nie muszą przeżywać wypasania na farmie gdzie stosuje się opryski z pestycydów w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się pasożytów. Zamiast tego rolnicy wybierają utrzymywanie małych, solidnych stad na wystarczająco dużych pastwiskach, aby ograniczyć pasożyty. 

 • Zdrowie rolników

Ponieważ nie są narażeni na działanie silnych chemikaliów i pestycydów, rolnicy prowadzący w sposób naturalny farmy, żyją dłużej w zdrowiu wraz ze swoją rodziną.

Chociaż niektórzy ludzie sądzą, że mają rzadką alergię na lanolinę, to alergia większości ludzi na wełnę jest reakcją na wiele ostrych i toksycznych chemikaliów stosowanych w obróbce i wykańczaniu konwencjonalnej wełny. Silne chemiczne środki są rutynowo używane do prania surowej wełny podczas jej przetwarzania. Chlor i środki przeciwmolowe są nakładane na zwykłą wełnę przed przekształceniem jej w gotowy produkt. W naszej pościeli baby organic pure wool nie są używane żadne takie środki chemiczne, więc możesz mieć pewność, że pościel dla Twojego maleństwa jest całkowicie wolna od wszelkich chemikaliów i wybielaczy. Wełna prana jest tylko w ekologicznym mydle.

WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE WEŁNY

 • Termoizolacyjna

Wełna jest najzdrowszym termoregulacyjnym produktem stosowanym w branży tekstyliów. Dzięki dynamice włosia, który posiada zdolność kurczenia i rozprężania pod wpływem temperatury, wełna ma zdolności samoregulacji temperatury, dzięki czemu w zimnie chroni przed zmarznięciem, a w cieple – przed przegrzaniem organizmu. Zapobiega przez to powstawaniu groźnych chorób, m.in. bólów stawów, kręgosłupa, nerek, a także chorób reumatycznych. Ponadto wełna, dzięki swojej sprężystości, nie przylega bezpośrednio co ciała, zatrzymując wokół siebie warstwy powietrza, co pozwala wytworzyć dodatkową warstwę izolacyjną, dzięki czemu „oddycha” i utrzymuje temperaturę ciała w okolicach 37 st. Celsjusza.

 • Hypoalergiczna

Alergia i atopowe zapalenie skóry często wynikają z noszenia produktów ze sztucznych tkanin, które w swoim składzie zawierają barwniki i substancje chemiczne. Natomiast wyrobów z wełny może korzystać prawie każdy, gdyż wełna ma właściwości hypoalergiczne i antybakteryjne. Naturalna wełna nie powoduje alergii, wręcz przeciwnie – obniża reakcje alergiczne i eliminuje warunki rozwoju roztocza.

 • Antybakteryjna

Wełna nie wchłania potu, lecz wydala go na zewnątrz, przez higroskopijne właściwości, czyli zdolności do wchłaniania i wyparowywania wody. Dzięki temu wełna utrzymuje naszą skórę suchą, a bakterie nie mają możliwości rozmnażania się. Wosk, zawarty w owczej skórze (lanolina) jest naturalnym antyseptykiem, więc osłabia wszelkie bakterie i wirusy. Wełna ma także właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Świeżo ściętą wełną okładano chore miejsca. Ponadto wełna pomaga przy przeziębieniach, stanach zapalnych, bólach zębów, stawów i kości, przy reumatyzmie i artretyzmie, przy bólach i stanach zapalnych nerek. Profilaktycznie można ja stosować przy grożących odparzeniach i lekkich odleżynach. Owcze runo jest także dobre na infekcje grzybicze oraz otarte pięty i pęcherze na stopach.

 • Poprawa krążenia

Drobne włókna wełny pobudzają zakończenia układu nerwowego, krwionośnego, poprawiając krążenie krwi. Dlatego wełna daje nam uczucie stałego masażu. Spanie w wyrobach z wełny jest idealne dla osób, którym marzną nogi i ręce. Wspomagając krążenie krwi, zmniejsza się ryzyko zawału mięśnia sercowego, poprawia ukrwienie komórek, polepsza ukrwienie mózgu, co wpływa korzystnie na pamięć i koncentrację.

 • Naturalny biofiltr

Wełna działa jak swego rodzaju biofiltr. Nie wchłania zapachów, kurzu i skutecznie neutralizuje szkodliwe substancje w powietrzu w zamkniętych pomieszczeniach, takie jak np. trujący formaldehyd. Chroni także przed szkodliwym promieniowaniem środków, wchodzących w skład materiałów budowlanych. Wełna jest niezwykle odporna, przez co nie nasiąka zewnętrznymi zapachami. Warto także zaopatrzyć się w wyposażenie z naturalnej wełny – poduszki, narzuty, pościele, kołdry czy dywany a także wyprawkę dla niemowląt i małych dzieci. Oprócz walorów estetycznych zapewnią nam wiele dodatkowych korzyści zdrowotnych. Wyrównają temperaturę w pokoju i zaabsorbują negatywnie działający elektrosmog, wytwarzany przez urządzenia elektryczne. Dlatego warto je mieć w domu, w którym działa również bezprzewodowy Internet. Poduszki i kołdry z wełny wytworzą wokół śpiącego swoisty mikroklimat, dzięki czemu sen będzie zdrowszy i przyjemniejszy.

 • Eliminacja dodatnich jonów

Wełna neutralizuje jony dodatnie (które w nadmiarze są szkodliwe dla zdrowia) i zastępuje je jonami ujemnymi, właściwymi dla ludzkiego organizmu. Dzięki kontaktowi z wełną, czujemy się wypoczęci, nie ulegamy nadmiernej pobudliwości, dodatkowo zmniejszają się bóle mięśni i zwiększa się odporność naszego organizmu. Dzięki tym właściwościom zaleca się osobom cierpiącym na alergię spanie pod pościelą z wełny. Ponadto owcza wełna chroni przed negatywnym wpływem fal elektromagnetycznych, jak i przed działaniem żył wodnych.

 • Ochrona skóry

Owcze runo (świeża wełna) zawiera w sobie lanolinę, nazywaną zwierzęcym woskiem, składającą się z estrów kwasów tłuszczowych i steroli, która jest cennym składnikiem wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym. Jest ona bardzo dobrze wchłaniana przez skórę, posiada wiele właściwości uzdrawiających, przeciwbakteryjnych i ochronnych, dlatego wykorzystuje się ją do wypełnienia kołder i poduszek a także do wyrobu kremów i maści.

MOŻESZ WYBRAĆ ŚWIADOMIE

Troska o świat i ludzi, z którymi go dzielimy, jest życiowym wyborem. Wybór wełny jest jego częścią. Aby cieszyć się z wszelkich walorów zdrowotnych wełny, możesz zdecydować się na jej wybór. W ten sposób masz siłę nabywczą, aby wpływać na marki, producentów, a nawet gospodarstwa hodowlane.