Geneza

Przemysł tekstylny jest obecnie niezwykle zanieczyszczający i wysoce nieetyczny. Chcemy pomóc zmienić ten trend i zachęcać do bardziej zrównoważonego i świadomego stylu życia. Wierzymy, że dbanie o matkę ziemię jest poważną odpowiedzialnością.

Materiały szkodliwe w wyprawce dla Twojego dziecka

Otaczając dziecko ogromną bezinteresowną miłością i poczuciem bezpieczeństwa, staramy się również dobierać produkty odpowiedzialnie z jak największą troską. Niestety, zagrożenia nadal mogą występować.

U niemowląt i małych dzieci układ oddechowy, neurologiczny, reprodukcyjny i odpornościowy, znajduje się na wczesnym etapie rozwoju. To czyni je bardzo podatnymi na toksyczne chemikalia. Maleństwa spędzają większość czasu w łóżeczku, zasypiając pod kołdrą lub tuląc ulubionego misia. W tym czasie wdychają substancje chemiczne i absorbują toksyny przez skórę. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby były one nie tylko czyste ale również nie powodowały alergii ani zagrożeń dla zdrowia.

Szacuje się, że do rocznej produkcji materiałów z poliestru zużywanych jest 70 milionów baryłek ropy. Nie ulega ona biodegradacji i pozostanie w ekosystemie w formie mikrocząsteczek. 

Pościele, kocyki, materace, odzież, pluszaki oraz wypełnienia kołder wykonane są zwykle z tanich w produkcji materiałów syntetycznych i sztucznych, takich jak pianka poliuretanowa, poliester, kulka silikonowa, nylon, akryl czy wiskoza bambusowa, mimo iż sam bambus jako roślina posiada dobre właściwości, o których piszą producenci czy sprzedawcy, to już sam chemiczny proces przerobu bambusa na tkaninę wiskozową przechodzi szereg niebezpiecznych procesów z użyciem silnych środków drażniących, a te pozbawiają materiał dobroczynnych właściwości. Jego przemysłowe uprawy prowadzone są w systemie monokultur, które powodują zachwianie równowagi sąsiadujących ekosystemów. W celu powiększenia powierzchni upraw na masową skalę prowadzone są wycinki lasów tropikalnych, a bambus pozyskiwany jest nie tylko z legalnych plantacji, ale także z terenów chronionych.

Powyższe materiały nie są zdrowe dla Twojego dziecka, gdyż pod wpływem wielu czynników uwalniają się toksyczne opary i substancje, które działają szkodliwie na Twoje maleństwo. Mogą one powodować podrażnienia skóry i odczyny alergiczne w postaci wysypki, swędzenia, zaczerwienienia i stanów zapalnych, a także w konsekwencji prowadzić do ciężkich infekcji dróg oddechowych. Stwarzają one zagrożenie nie tylko dla zdrowia, a także środowiska naturalnego, gdyż procesy ich przetwarzania są niebezpieczne.

Mimo iż dość często spotykamy się z sytuacją, kiedy producenci polecają takie produkty jako antyalergiczne, np. wypełnienia poliestrowe, które znajdziemy niemal we wszystkich masowo dostępnych produktach dla niemowląt od poduszek, maskotek, materacy po kołderki, to nie są to odpowiednie surowce dla Twojego maleństwa. Zastanówmy się właściwie, co to za materiał, którego źródłem wytwarzania jest najbardziej zanieczyszczony przemysł na świecie - przemysł produkcji ropy naftowej.

Produkcja materiałów syntetycznych jest energochłonnym procesem wymagającym dużych ilości ropy naftowej i uwalniania emisji, w tym lotnych związków organicznych, cząstek stałych i kwaśnych gazów, takich jak chlorowodór, z których wszystkie mogą powodować lub nasilać choroby układy oddechowego. Lotne monomery, rozpuszczalniki i inne produkty uboczne procesu wytwarzania są emitowane do ścieków z zakładów produkcyjnych. Wiele takich fabryk jest wytwórcami odpadów niebezpiecznych. Ponadto ścieki mogą przedostać się do środowiska i skazić wody gruntowe. Na zanieczyszczonym obszarze rozwój flory oraz fauny jest więc praktycznie uniemożliwiony i występuje śmiertelne zagrożenie dla zwierząt. Nie są to również materiały biodegradowalne, co wiąże się z uwalnianiem mikroplastiku do środowiska, zatruwając cały ekosystem.

Co roku do mórz i oceanów trafia 8 milionów ton plastikowych odpadów, z czego 236 tysięcy ton stanowi mikroplastik.

Myślimy, że zamieniliśmy naturalne materiały na sztuczne, które wydają się być lepszym i tańszym zamiennikiem, jednak mimo wszystko cena, jaką płacimy za "taniość produktu", przewyższa wszelkie dobro i ogólnie przyjętą etykę. Bardzo częstym zjawiskiem jest również wykorzystywanie ludzi przy masowej produkcji, zwanych często jako "tanią siłę roboczą ", by móc wytwarzać coraz to nowsze, tanie i nieetycznie wyprodukowane produkty.

Środowisko to ludzie, nasze pokolenie, cała planeta Ziemia, czyli nasz dom. Zwróć uwagę skąd pochodzą tkaniny, materiały, ubrania, zabawki, upewniając się, jaki jest kraj produkcji i gdzie wydobyto surowce oraz w jaki sposób je przetworzono. Masz prawo wiedzieć i musisz wybrać świadomie. Kierujmy się mądrością i zdecydujmy się na produkt jak najbardziej naturalny i przyjazny dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego, aby zapewnić nam bezpieczne miejsce na Ziemi.

---------------------------------------

Źródło i polecane strony:
1. Wpływ poliestru na zdrowie człowieka:  http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-a540aeac-b8f1-4c0b-b064-39dc90fd9447...
2. Jak wybrać bezpieczny, nietoksyczny materac dla dziecka:  https://medifinanse.pl/jak-wybrac-bezpieczny-nietoksyczny-materac-dla-dziecka-oto-7-krokow/ 3. Toksyczne produkty w Twojej sypialni:  https://deccoria.pl/artykuly/artykuly/sa-toksyczne-ale-niemal-kazdy-trzyma-je-w-sypialni-5-6071
4. Zanieczyszczenie plastikiem jako problem globalny:  https://www.green-projects.pl/zanieczyszczenie-plastikiem-globalny-problem/ 5. Toksyczne Chiny: Czy jedno Państwo może zatruć cały świat?:  https://menway.interia.pl/styl-zycia/ciekawostki/news-toksyczne-chiny-czy-jedno-panstwo-moze-zatruc-caly-swiat,nId,2318460
6. Eksport odpadów z tworzyw sztucznych przez rzeki do morza: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.7b02368