Certyfikat GOTS - Wybór bawełny organicznej robi różnicę

Certyfikat GOTS - Wybór bawełny organicznej robi różnicę

Konwencjonalna produkcja bawełny ma niszczący wpływ na środowisko i ludzi. 50% wszystkich pestycydów stosuje się przy uprawach bawełny, z czego prawie połowa z nich została zakwalifikowana przez Światową Organizację Zdrowia jako „niebezpieczne” dla zdrowia ludzi i ekosystemów. Do jej uprawy wykorzystuje się trzydzieści procent światowych pestycydów, a do jej przetwarzania wykorzystywane są ogromne ilości chloru, toksycznych barwników i środków chemicznych wykończeniowych. Wybór bawełny organicznej naprawdę robi różnicę.

Bawełna organiczna vs bawełna konwencjonalna - Maximusky Organic

Konwencjonalna uprawa

„Jesteś tym, co jesz” to znane wyrażenie, które wszyscy znamy i rozumiemy. Rozumiemy, że kiedy coś spożywamy, to wnika w nas i wpływa na nasz organizm – na przykład, gdy czujemy się zmęczeni, możemy wypić filiżankę kawy, a kofeina pomaga nam się ożywić.

Rozumiemy również, w jaki sposób materiały w kontakcie z naszą skórą mogą być wchłaniane przez nią i wpływać na nas. Ale czy pomyślałeś o tym, co regularnie ma kontakt z Twoją skórą? Są to Twoje ubrania, bielizna, pościel, materac oraz materiały higieny osobistej.

Agresja stosowania chemikaliów w uprawie bawełny w sposób szybki - konwencjonalny - jest przerażająca! Ponieważ w przetwarzaniu bawełny poza już silnie drażniącymi, toksycznymi opryskami, stosuje się szeroką gamę niebezpiecznych materiałów wykończeniowych. Należą do nich barwniki na bazie amoniaku, azów i metali ciężkich, środki zmniejszające palność, formaldehyd, środki czyszczące z ropy naftowej i zmiękczacze. Pozostałości tych szkodliwych substancji nadal są w Twojej tkaninie, która ma bezpośredni kontakt z Twoją skórą. 

Certyfikat GOTS

Global Organic Textile Standard zapewnia, że ​​włókna, z których wykonane są tkaniny lub inne produkty, zostały wykończone w sposób zrównoważony, bez użycia środków owadobójczych i pestycydów. Dodatkowo masz pewność, że w całym procesie produkcyjnym zastosowano najbardziej ekologiczne i społecznie odpowiedzialne metody. Oznacza to między innymi:

Certyfikat GOTS - dowiedz się więcej. Bawełna organiczna. Maximusky.

  • bez GMO (Genetycznie modyfikowanych organizmów)
  • brak szkodliwych chemikaliów
  • brak pracy dzieci
  • brak barwników i tuszy sklasyfikowanych jako uczulające

Tylko numer licencji produktu daje gwarancje dla konsumenta, że produkt w całości jest certyfikowany.

Certyfikat GOTS to gwarancja przyjaznej dla środowiska, zrównoważonej produkcji i przetwarzania, uczciwy handel oraz najwyższa jakość i niezawodność. Każdy produkt, który znajduję się w naszym asortymencie posiadający certyfikat GOTS - musi posiadać numer licencji, który znajduję się w opisie produktu. 

Należy być uważnym, na tzw. greenwashing. Dotyczy to produktów, które mogły powstać z materiałów certyfikowanych wg. GOTS, ale nigdy nie mamy gwarancji, w jaki sposób przebiegła certyfikacja i czy w ogóle miała miejsce, czy dotyczy przędzy czy może tylko części łańcucha dostaw. Jest to wysoce ryzykowne a także wprowadzające klientów w błąd, gdyż na etapie tworzenia tkaniny bądź dzianiny mogły zostać zastosowane szkodliwe barwniki lub inne substancje. Produkt, który posiada certyfikat GOTS musi posiadać numer licencji dostępny dla konsumenta. Tylko numer licencji produktu daje gwarancje dla konsumenta, że produkt w całości jest certyfikowany według GOTS.

Bawełna organiczna GOTS - Maximusky Organic

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.

Naturalne Kołdry Antyalergiczne

Zdrowy i spokojny sen dla całej rodziny.