Łuska gryki

Gryka jest dwuliścienną rośliną zbożową należącą do rodzaju Fagopyrum z rodziny Rdestowatych (Polygonaceae). Należy do grupy roślin zbożowych ze względu na podobny skład chemiczny nasion, ich zastosowanie i agrotechnikę. Produkcja gryki w Polsce jest stosunkowo niewielka w porównaniu z produkcją głównych zbóż, jednak ze względu na zbiory gryki, nasz kraj należy do światowej czołówki. Gryka ( Fagopyrum esculentum Moench) to roślina o wielostronnym zastosowaniu.

Maximusky - łuska gryki. Poduszki ekologiczne. Relaksacyjne.

Naukowcy śledzą historię gryki w Chinach już w 2600 roku p.n.e., a konkretnie w prowincjach Yunnan i Syczuan, a także na Wyżynie Tybetańskiej. Na przestrzeni wieków trafiła do reszty Azji i Europy, gdzie była uprawą z wyboru, gdy uprawa zbóż była niemożliwa. Gryka może być gotowa do zbioru od jednego do trzech miesięcy, nawet w trudnych warunkach uprawy.

Uważa się, że pierwsza poduszka japońska o nazwie Sobakowa, z wypełnieniem z nasion łuski gryki po raz pierwszy pojawiła się na scenie około 600 lat temu lub w XV wieku. W tym momencie poduszki powoli zaczęły przypominać swoje współczesne odpowiedniki, z miękkimi tkaninami, takimi jak jedwab czy bawełna. Takie poduszki są tradycyjnie używane w Japonii i Korei w trosce o zdrowie i wygodę. Produkty lecznicze z łuski gryki (poduszki, materace i siedziska) polecane są przy dyskopatii, bólach pleców i zaburzeniach naczynioruchowych głowy. Wypełnienie z łuski gryki dopasowuje się do ułożenia ciała, bardzo szybko wchłania wilgoć i nie nagrzewa się. Ważną cechą tych produktów, głównie ze względu na obecność garbników, rutyny czy kwercetyny, jest hamowanie rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, roztoczy, szkodników owadzich, grzybów i bakterii. 

„Zu-Kan-Soku-Netsu”

Maximusky - ekologiczne, naturalne poduszki z łuską gryki

Niektórzy eksperci uważają, że poduszki z łuską gryki są idealne do osiągnięcia stanu zdrowia znanego Japończykom jako Zukan-Sokunetsu. Według Japan Mobility, usługi relokacyjnej z siedzibą w Tokio, ta koncepcja dosłownie oznacza „chłodną głowę, gorące stopy”.

Nie wiadomo, gdzie i kiedy ta koncepcja została po raz pierwszy wprowadzona, ale uważa się, że ma swoje korzenie w tradycyjnej medycynie chińskiej. Mówiąc prościej, mówi, że człowiek ma jaśniejszy umysł z chłodną głową, a ciepłe stopy poprawiają krążenie krwi.

Więc co to ma wspólnego z poduszkami z gryki? Po pierwsze, oddychalność jest jedną z ich głównych cech. Poszewki nie tworzą spójnego wypełnienia, takiego jak poliester i pianka z pamięcią kształtu, co powoduje niezakłócony przepływ zimnego powietrza. Jednocześnie poduszka pomaga w odprowadzaniu ciepła z rozgrzanej głowy, umożliwiając lepszy sen.
Dla przypomnienia, większość ciepła ciała nie traci się przez głowę. Jednak ludzie zazwyczaj nie śpią nago, więc całe to ciepło musi uchodzić gdzieś, gdzie nie jest zasłonięte ubraniem. Dlatego twoja głowa ma tendencję do nagrzewania się i dlatego niezbędne jest posiadanie oddychającej poduszki.

Właściwości łuski gryki

Poduszki z łuską gryki wykazują właściwości antyalergiczne, przeciwzapalne, antyreumatyczne, wspomagające odporność, antystresowe i wyciszające. 
  • Lepszy sen – poduszki z gryki wspierają prawidłową postawę i wyrównanie kręgosłupa. Niezależnie od tego, czy lubisz spać na plecach, brzuchu czy na boku, ten rodzaj poduszki może być odpowiedzią na Twoje wyjątkowe potrzeby.
  • Zmniejszone chrapanie – Niektórzy ludzie chrapią z powodu złej postawy podczas snu. Ponieważ ta poduszka poprawia twoją pozycję podczas snu, powoduje to zmniejszenie chrapania.
  • Wsparcie mięśni – Poduszka ta podtrzymuje kark i plecy, dzięki czemu zmniejsza prawdopodobieństwo bólów mięśni.
  • Hipoalergiczne i odporne na roztocza – Surowiec użyty do produkcji naszych poduszek nie przyciągają alergenów. Zapewnia również świetny przepływ powietrza.

Ekologiczna łuska gryki 

Łuska gryki, którą wypełniamy nasze poduszki, pochodzi z ekologicznego gospodarstwa, posiada certyfikat rolnictwa ekologicznego wydane przez jednostkę certyfikującą Agro Bio Test (PL EKO 07 90001).

 Eko certyfikat

 

Żródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7922527/