Jedwab Ahimsa

Nasz pokojowy, w 100% czysty i organiczny jedwab pochodzi ze zrównoważonego źródła w Indiach, odznaczony certyfikatem Global Organic Textile Standard (GOTS)

Świadome, etyczne piękno

Samo słowo „ahimsa” wywodzi się z sanskrytu i tłumaczy się jako „nieszkodliwy”. Ahimsa jest ważną zasadą etyczną trzech głównych religii pochodzących z subkontynentu: dżinizmu, hinduizmu i buddyzmu. Dotyczy nie wyrządzania krzywdy innym żywym istotom.

Jedwab Ahimsa jest wytwarzany na bardzo małą skalę jako chałupniczy przemysł w Indiach, a jego produkcja wspiera lokalną społeczność wiejskich hodowców jedwabiu (zwykle kobiet), przędzalników (kobiety) oraz tkaczy (kobiety i mężczyźni).

Jedwab Pokoju oznacza: hodowlę i produkcję jedwabiu bez przemocy. Umożliwia dokończenie metamorfozy jedwabnika w motyla, dzięki czemu żadne zwierzę nie musi cierpieć ani umrzeć dla mody. Jedwab Peace jest produkowany zgodnie z najsurowszymi normami społecznymi i ekologicznymi w Indiach.

Hodowla odbywa się w warunkach naturalnych. Drzewa, na których rosną jedwabniki, nie są traktowane żadnymi szkodliwymi substancjami. Aby chronić gąsienice i liście przed innymi owadami lub ptakami, całe drzewo przykrywa się siatką, podobną do moskitiery.

Jak tylko jedwabniki utkają kokony, są trzymane w bezpiecznym miejscu, aż poczwarka wyjdzie z kokonu jako piękny motyl. Ten proces może potrwać od 2 do 4 tygodni. Ta szczególna metoda spowalnia produkcję, ale jest podstawą filozofii pokojowego wytwarzania jedwabiu. Dopiero gdy motyle opuszczą swoje kokony, wówczas są one przetwarzane bez użycia szkodliwych chemikaliów.Jedwab Ahimsa to alternatywa dla osób dbających o życie zwierząt, dla osób ceniących królową wśród naturalnych włókien. Poczuj najpiękniejszy sposób noszenia jedwabiu.

 

Korzyści dla Ciebie i korzyści dla środowiska 

  • Zapobiega zmarszczkom 

Jedwab Ahimsa ma taki sam poziom pH jak skóra na Twojej twarzy, dzięki czemu nie zakłóca jej ochronnego płaszcza. Utrzymuje naturalne nawilżenie i odpowiednie natłuszczenie.

  • Dba o piękne i lśniące włosy

Spanie na powłoczce jedwabnej redukuje puszenie się włosów oraz dba o końcówki Twoich włosów,  dzięki temu włosy stają się gładsze i lśniące o każdym poranku.

  • Hipoalergiczny

Jedwab Ahimsa jest hipoalergiczny i dzięki drobnemu splotowi zapobiega przedostawaniu się roztoczy kurzu domowego przez poszewkę na poduszkę. Zawiera również serycynę, białko, które zapobiega rozwojowi roztoczy i pleśni.

  • Brak szkodliwych toksyn

Nie zawiera żadnych szkodliwych toksyn,toksycznych barwników  i jest w 100% naturalny. Nasz Jedwab zazywczaj występuje w naturalnym, niebariownym odcieniu lub barwiony naturalnymi roślinami.

  • Przyjazny dla środowiska

Produkty wykonane z naszego jedwabiu Ahimsa są ekologiczne, ponieważ są biodegradowalne i kompostowalne. Sposób ich wytwarzania jest etyczny.

Historia

Pochodzenie jedwabiu ahimsa

Stworzenie i komercjalizację jedwabiu ahimsa przypisuje się Kusuma Rajaiah, 60-letniemu urzędnikowi rządowemu z Andhra Pradesh w Indiach, który jest właścicielem patentu i znaku towarowego Ahimsa Silk. Zainspirowany przez Ghandiego, Rajaiah zastosował swoje 40-letnie doświadczenie w hodowli serów i teorie stojące za stylem życia ahimsy przy wytwarzaniu jedwabiu.

Odkrył, że można wytwarzać jedwab bez zabijania jedwabników i zaczął tkać jedwab ahimsa w 1990 roku. W 2001 roku jego firma rozpoczęła sprzedaż jedwabiu i nadal zyskuje popularność zarówno w Indiach, jak i za granicą.

Jedwab

„Gąsienica jedwabnika buduje swój kokon, wytwarzając i otaczając się długim, ciągłym włóknem lub włóknem. Płynne wydzieliny z dwóch dużych gruczołów owada wyłaniają się z dyszy przędzalniczej , pojedynczej rurki wylotowej w głowie, twardniejąc pod wpływem powietrza i tworząc bliźniacze włókna złożone z fibroiny , materiału białkowego . Druga para gruczołów wydziela serycynę, gumowatą substancję, która łączy ze sobą dwa włókna.

Jedwab jest ciągłym włóknem w każdym kokonie, o długości użytkowej około 600 do 900 metrów (2000 do 3000 stóp). Uwalnia się go poprzez zmiękczenie wiążącej serycyny, a następnie zlokalizowanie końca włókna i odwinięcie lub zwinięcie włókien z kilku kokonów jednocześnie, czasami z lekkim skręceniem, tworząc pojedyncze pasmo. Kilka pasm jedwabiu, każda zbyt cienka do większości zastosowań, jest skręcanych razem, aby uzyskać grubszą, mocniejszą przędzę w procesie zwanym rzucaniem, tworząc różne przędze różniące się w zależności od ilości i kierunku nadanego skrętu. Jest to jedyny sposób na utkanie najpowszechniejszego rodzaju jedwabnej tkaniny – która jest gładka, delikatna i błyszcząca – i może być utkana z jedwabiu morwy, tussar lub moga.

Produkcja jedwabiu Ahimsa jest humanitarną alternatywą dla tej konwencjonalnej produkcji jedwabiu. Można go wyprodukować z dowolnego rodzaju jedwabiu. W tej metodzie jedwabne kokony są zbierane i przetwarzane dopiero po wykluciu kokonu przez ćmy. Ćma wydziela płyn, który rozpuszcza dziurę, z której się wykluwa, rozbijając długie, ciągłe włókna jedwabiu na krótsze zszywki. Te krótsze zszywki muszą być splecione razem; tak jak zszywki z wełny lub bawełny są przędzone w przędzę. Wysoki połysk jedwabiu zamieniono na grubszą i bardziej teksturowaną tkaninę.

Metamorfoza - jedwab Ahimsa

​Z ekonomicznego punktu widzenia jedwab ahimsa jest około dwa razy droższy od zwykłego jedwabiu. Wymagane jest dodatkowe 10 dni, aby larwy mogły wyrosnąć na ćmy i wykluć się. Co więcej, jedwabne kokony ahimsy dają około jednej szóstej objętości włókna.

Rodzaje jedwabiu

Istnieją 4 główne rodzaje jedwabiu produkowane w Indiach: morwa, eri, tussar i muga. 

  • ​Jedwab morwowy

Z ćmy Bombyx mori, która żywi się liśćmi morwy. Jedwab morwy jest udomowionym gatunkiem jedwabiu i stanowi około 90% światowej produkcji jedwabiu. 70% z tego pochodzi z Chin; Indie są drugim co do wielkości producentem na świecie.

Zarówno jedwab ahimsa, jak i jedwab morwy bez ahimsy są produkowane komercyjnie. Morwa Ahimsa jest produkowana przez umożliwienie ćmom wyklucie się z kokonów przed zbiorem. Dlatego jedwab morwowy ahimsa jest jedwabiem tkanym, a nie jedwabiem z włókien; co bardzo różni się fakturą i połyskiem od „typowego” jedwabiu.

Morwa nie-ahimsa, która reprezentuje prawie całą światową produkcję i jest zwykle wytwarzana na bardzo dużą, komercyjną skalę, jest produkowana przez gotowanie kokonów z lawą wciąż w środku. Pojedyncze, ciągłe włókna są wyciągane z kokonu, tworząc bardzo długie włókna. Kilka z tych włókien jest skręconych ze sobą i utkanych w celu uzyskania bardzo błyszczącego jedwabiu.

Pochodzenie: W Indiach 97% krajowej produkcji surowego jedwabiu morwowego przypada na 6 stanów: Andhra Pradesh , Karnataka , Dżammu i Kaszmir , Tamil Nadu , Bihar i Zachodni Bengal

  •  Eri Jedwab

Z ćmy Samia ricini i Philosamia ricin. Jedwab Eri, wraz z jedwabiem morwowym, jest jedynym w pełni udomowionym jedwabnikiem. Nazwa „eri” pochodzi od asamskiego słowa „era”, co oznacza „rycynowy”, ponieważ jedwabnik żywi się roślinami rącznikowymi . W Indiach zwana także ahimsą, endi lub errandi. Jedwabniki Eri produkują również czerwone kokony eri; nie jest jasne, czy wynika to z diety ficus citrifolia, czy z polimorfizmu.

Cały jedwab eri to ahimsa. Często ahimsa jest używana jako synonim słowa eri, chociaż te dwa słowa odnoszą się do bardzo różnych rzeczy. Ze względu na bardzo nieregularne, nierównomierne wirowanie jedwabnego kokonu eri przez robaka, nie jest możliwe wyprodukowanie włókna jedwabnego przez gotowanie i wyciąganie ciągłych, pojedynczych nitek (jak ma to miejsce w przypadku innych jedwabi). Kokony zbiera się dopiero po wykluciu się ćmy. Z tego powodu jest popularny wśród mnichów buddyjskich. Ponieważ jest wykonany z krótszych zszywek, eri jest zawsze jedwabiem utkanym z przędzy.

Pochodzenie: Indie północne, wschodnie i północno-wschodnie (plus Chiny, Japonia i Tajlandia)

  • Tussar Jedwab

Z rodzaju ćmy Antheraea to dziki jedwab, który żyje w lasach północnych Indii. Inne nazwy to tussah, tushar, tassar, tussore, tasar, tussur, tusser i kosa.

Zarówno ahimsa, jak i non-ahimsa tussar są produkowane komercyjnie. Ahimsa tussar jest wytwarzana przez umożliwienie owadom wyklucie się z kokonów przed zbiorami.

​Non-ahimsa tussar, który stanowi większość indyjskiej produkcji, jest wytwarzany przez gotowanie kokonów z ćmą wciąż w środku. Pojedyncze, ciągłe włókna są wyciągane z kokonu, tworząc bardzo długie włókna. Kilka z tych włókien jest skręconych ze sobą i utkanych, aby stworzyć lśniący jedwab.

Pochodzenie: Indie Północne i Północno-Wschodnie (plus Chiny, Japonia, Sri Lanka)

  • Jedwab Bałkalny

Od pnia jedwabnego kokonu tussar, który trzyma kokon, do pnia drzewa, na którym ćmy tkają kokony. Bardzo rzadki jedwab produkowany na małą skalę w Indiach.

Cały jedwab bałkalny to ahimsa. Ponieważ jedwab jest produkowany z łodygi, a nie z kokonu, żaden jedwabnik nie zostaje zabity.

Pochodzenie (Indie): Północno-Wschodnie Indie

MOŻESZ WYBRAĆ ŚWIADOMIE

Troska o świat i ludzi, z którymi go dzielimy, jest życiowym wyborem. Wybór Jedwabiu Ahimsa jest jego częścią. Aby cieszyć się z wszelkich walorów zdrowotnych naszej tkaniny, możesz zdecydować się na jej wybór. W ten sposób masz siłę nabywczą, aby wpływać na marki, producentów, a nawet gospodarstwa hodowlane.

 
Źródło: Encyklopedia Britannica